Camping the
trash out
TRAJANJE
METODE
CILJ
PROJEKTA
Novembar 2020 - avgust 2021
Scenografija ,,instagramičnog'' pop-up muzeja u kemp stilu, radionice, završni film i publikacija istraživačkih radova
Podsticanje stvaralaštva i istraživanja u oblasti kempa uz pokretanje debate o različitim društvenim pitanjima
Partneri
Medijski partneri
Glavni medijski pokrovitelj
Partner završnog filma
Projekat podržan od strane
Camping the trash out projekat okuplja mlade stvaroce (scenografe, scenske arhitekte, primenjene umetnike i sl) i mlade istraživače (sociologe, antropologe, andragoge, politikologe, kulturologe, komunikologe i sl) sa ciljem kreiranja interaktivne, pop up izložbe kao foruma za diskusiju o različitim društvenim temama.
O TEMI
,,Mnoge stvari postoje, a nemaju ime; mnoge stvari, čak i kad imaju ime, zapravo nikad nisu bile opisane. Jedna od takvih stvari je i senzibilitet – nepogrešivo moderan, kao neka vrsta sofisticiranosti, koja se teško može nazvati sofisticiranošću – a koja postoji pod kultnim imenom, ,,kemp”. - Ovim rečima Suzan Sontag opisuje fenomen kempa već 1966. godine.
Možemo se složiti da ovakav opis kempa ostaje i dan danas aktuelan, kako se kempom smatraju autori od Endija Vorhola, Oskara Vajlda, ali i Lana del Rej, Lejdi Gaga, Dejvid Bouvi, Doli Parton, pa čak i popularni mimovi i ''shitposting'' stranice. Nije neobično i što se versajska moda prenaglašenih dvorskih odevnih kombinacija takođe smatra kempom.
Mnogi će debatovati šta je zaista kemp, a šta ne, ali na kraju dana jasno je da nas sve makar malo intrigira ova pojava i da se mnogi fanovi različitih supkultura okupljaju oko ovakvih i sličnih sadržaja. Prenaglašenost, nametljivost, preterana glamuroznost samo su neke od reči kojima se opisuje ovaj fenomen. Zbog čestog mešanja kempa sa kičom i trešom kao srodnim pojmovima biće više reči i o ovim temama u okviru projekta.
Rečima Filipa Kora ,,Kemp je laž koja govori istinu'', te zaista mnoge teme društvenih pitanja pokrenute su i protežirane u oblandi kempa (položaj žena, stanje društva i ekonomije, pitanja roda i identiteta). Upravo zbog toga je i kemp odabran kao centralni integrativni činilac pilot izložbe Muzeja popularnih i supkultura.
O METODU
Organizacijom izložba u KC Magacin i Ciglani (u okviru festivala Dev9t) pod nazivom ,,Pronađi kemp u sebi ... !?'' nastojali smo da scenografski, pop-up format komercijalnih muzeja (Superkendi muzeja, Muzeja Iluzija, Muzeja Selfija i sl) iskoristimo sa ciljem da se oko interaktivnih sadržaja okupe zainteresovani učesnici kako bi razgovarali o različitim društvenim temama. Kako onlajn zabavni sadržaji (mim stranice, ,,shitposting'', vlogovanje) sve češće postaju pokretači različitih aktuelnih društvenih tema, na sličan način smo želeli u oflajn okruženju (uživo) da okupimo ljude u opuštenoj atmosferi kako bi mogli da upoređuju i diskutuju o sličnostima i različitostima svojih stavova. To smo ostvarili kroz kustoska vođenja i zanimljive radionice na temu estetike, društvenih pitanja, filma i kreativno-radioničarkskih rukotvorina.
Verujemo u bogatstvo mišljenja i različitost tema, te smatramo da ne postoji jedan jedinstveni ,,pravi'' stav o nekoj temi. Sa druge strane, provokacije, indoktrinacije i agresivno nametanje stavova strogo odbacujemo kao sredstvo komunikacije. Argumentacija je uvek dobrodošla!
Sveukupno kreativno i istraživačko iskustvo baštinimo kroz završnu publikaciju istraživačkih radova mladih istraživača i završni poludokumentarni film na temu kempa i našeg iskustva sa temom.
SCENOGRAFI
Nina Papić (Ciglana)
Stefan Spirovski (Ciglana)
Ana Škrbić (KC Magacin)
KOSTIMOGRAFI
Anja Knežević (Ciglana)
David Lulić (KC Magacin)
GRAFIČKI DIZAJNER
Andrijana Stefanović
KUSTOS
Uroš Đurović
ASISTENT KUSTOSA
Ana Milovanović
ASISTENTI
Slavica Sandić
Vanja Popović
Nikolija Mitrović
Istraživački tim, saradnike publikacije i saradnike na završnom filmu pogledati na stranici nasleđa projekta
SOCIAL MEDIA TIM:
Emilija Janković
MIlica Milović
Nevena Tomić
Valentina Pataki
Martina Đorđević
Katarina Filip
Miona Blaževic
Maksim Vojvodić
Ana Škrbić
Ana Milanović
Bojana Popović
ŠTA NAKON PROJEKTA?
Završna publikacija ,,Kemp u nama i mi u kempu!'' istraživačkih radova, mladih istraživača na temu kempa, dostupna je u digitalnom formatu i slobodna za preuzimanje i korišćenje za dalja istraživanja uz poštovanje autorstva i autorskih prava.
Završni, dokumentarni film projekta na temu kempa takođe je dostupan na YouTube kanalu muzeja.